dobré rady pred vstupom do štúdia

Chystáte sa navštíviť nahrávacie štúdio za účelom nahrania demo nahrávky? Pripravili sme pre vás niekoľko užitočných rád, ako podstatne znížiť výdaje pri zachovaní kvality nahrávky.

Zodpovedne si skontrolujte hudobné nástroje, obetujte pár stoviek na nové struny, pri bicích nie sú nutné nové blany, ale určite si pred štúdiom zaslúžia zoštelovanie a vyčistenie. Všetko drnčanie sa v štúdiu prejaví v plnej sile. Zle znejúci nástroj bude v štúdiu znieť ešte horšie, nakoľko kvalitné mikrofóny odhalia všetky nedostatky

Ak sa chystáte nahrávať s metronómom, zistite si tempa (bpm) jednotlivých skladieb, pri zmenách tempa tiež počty taktov v jednotlivých častiach skladby. Potom je veľmi jednoduché naprogramovať v počítači tzv. master stopu, ktorá riadi tempo metronómu. V štúdiách sa často metronómu hovorí "click". Pokiaľ doma necvičíte s metronómom, je zbytočné to v štúdiu skúšať. Je to obvykle strata času.

Keď niekto z hudobníkov vlastní počítač, je možné si pripraviť v niektorom hudobnom programe podklad, tzv. pomocné stopy, ktoré môžu obsahovať napr. click, pomocnú gitaru, MIDI bicie, spev a pod. Pozor ale na kvalitu a presnosť nahrávky. Podomácky nekvalitne nahraná pomocná stopa môže napr. bubeníkovi poriadne znepríjemniť nahrávanie. Toto sa týka samozrejme playbackového spôsobu. Pri živom nahrávaní sa obvykle podľa metronómu a pomocných stôp nehrá.

Ujasnite si aranžmány skladieb. Prísť do štúdia s tým, že to tam nejako dorobíme, nie je práve zodpovedný prístup. Môže tak síce vzniknúť zaujímavá nahrávka, ale samozrejme tiež za viac peňazí. Hudobníci si často doma pripravujú grafické schémy skladby, kde majú znázornené takty, začiatky slok, refrénov, sóla, atď. Týmto sa dá práca veľmi efektívne